You are using the Global edition of Bachtrack, which contains listings and reviews across the world
OK, stay here
Switch to the United States editionUnited States - English
Remember my choice (uses cookies)
Global - EN
Loading...

Find ballet and dance listings

Select the categories of event
Select the type of listing
Search
Loading...
You are using the Global edition of Bachtrack, which contains listings and reviews across the world. Click here to choose an edition for a different country or world-wide
Select a country
Or choose a country by typing some of its name
Select a region/state
Or choose a region/state by typing some of its name
Select a city
Or choose a city by typing some of its name
Select a venue
Or choose a venue by typing some of its name
Loading...
Selected composer: Change...
Most performed titles
Or choose a title by typing some text from its name
Composers with most performances
More composers
Or choose a composer by typing some text from their name
Loading...
Selected performer:
Choose a performer
Or choose a performer by typing some text from their name
Jan 27, 28, 29

Théâtre des Champs-Élysées, Paris

Compañia Nacional de Danza : Galili / Cerrudo / Ek
Sub (Itzik Galili)
Extremely Close (Alejandro Cerrudo)
Casi Casa (Mats Ek)
Compañia Nacional de Danza
Jan 27, 28, 29 mat, eve, 30, 31 mat, eve

Liverpool Empire Theatre, Liverpool

Edward Scissorhands
Edward Scissorhands (Matthew Bourne)
Matthew Bourne's New Adventures
Jan 27, 30, Feb 01 mat

Lincoln Center: David H Koch Theater, New York City

Hear the Dance: Russia
Symphonic Dances (Edwaard Liang)
The Cage (Jerome Robbins)
Andantino (Jerome Robbins)
Cortege Hongrois (George Balanchine)
New York City Ballet
Jan 27, 28, 30, 31 mat, Feb 02, 04, 07 mat, 11 mat, eve, 16, 18, 27 mat, eve

Royal Opera House, Covent Garden, London

Onegin (Cranko)
Onegin (John Cranko)
Royal Ballet
Dominic Grier, Conductor
Jürgen Rose, Set Designer
Covent Garden Orchestra of the Royal Opera House
Marianela Núñez, Dancer
Thiago Soares, Dancer
Vadim Muntagirov, Dancer
Akane Takada, Dancer
Jan 27

Sadler's Wells Theatre, London

Richard Alston Dance Company : mixed programme
Rejoice in the Lamb (Richard Alston)
Burning (Martin Lawrence)
Nomadic (A Sadler's Wells commission) (Richard Alston)
Madcap (Martin Lawrance)
Richard Alston Dance Company
Jan 27, 28, 30, Feb 01 mat, 05, 07 mat, eve

War Memorial Opera House, San Francisco

San Francisco Ballet: Serenade / RAku / Lambarena
Serenade (George Balanchine)
RAkU (Yuri Possokhov)
Lambarena (Val Caniparoli)
San Francisco Ballet
Jan 28, 29, Feb 27, 28
Paris de Nuit - Recirquel contemporary circus
Buy tickets
Paris de Nuit
Recirquel
Jan 28, Apr 01, 06, 08, May 03, 28

National Theatre, Munich

Romeo and Juliet
Buy tickets
Romeo and Juliet (Lavrosky) (John Cranko)
Bavarian State Ballet
28 January at 20:00

Auditorium, Opéra de Dijon, Dijon

Between the Screens of Time
Buy tickets
Between the Screens of Time (Daniel Dobbels)
Marine Chesnais, Dancer
Eva Assayas, Dancer
Jan 28, 29

Brighton Dome, Concert Hall, Brighton

DV8 Physical theatre: John
John (DV8)
DV8 Physical Theatre
Jan 28, 29, 30, 31, Feb 01

Lucent Danstheater, The Hague

NDT1 : Strike Roots
Chamber (Medhi Walerski)
Safe as Houses (Sol León, Paul Lightfoot)
New creation ( Goecke) (Marco Goecke)
Nederlands Dans Theater 1
Jan 28, Feb 21 mat, Mar 28 mat, Apr 12, 22, May 08, 24 mat, Jun 10, 26

Estates Theatre (Stavovské divaldo), Prague

Valmont
Valmont (Libor Vaculík)
Czech National Ballet
Martin Černý, Set Designer
Jan 29, 31 mat, eve, Feb 03, 04, 06, 08 mat, 10

War Memorial Opera House, San Francisco

San Francsico Ballet: Giselle
Giselle (Tomasson) (Helgi Tomasson)
San Francisco Ballet
30 January at 20:00

Auditorium, Opéra de Dijon, Dijon

Cartel, Michel Schweizer
Buy tickets
Cartel (Michel Schweizer)
Jan 30, 31 mat, eve, Feb 05, 06, 07 mat, eve, 08 mat, eve

Marion Oliver McCaw Hall, Seattle

Don Quixote
Don Quixote (Alexei Ratmansky)
Pacific Northwest Ballet
Jan 30 mat

Four Seasons Centre for the Performing Arts, Toronto

National Ballet of Canada: The Nutcracker
The Nutcracker (James Kudelka, Marius Petipa)
National Ballet of Canada
Jan 30, Feb 12, 19, 24, 26, Mar 14 mat, Apr 07

Salzburger Landestheater, Salzburg

Nussknacker, Der
The Nutcracker (Peter Breuer)
Katja Schindowski, Costume Designer
Court Watson, Set Designer
30 January at 19:30

Stanford Memorial Auditorium (at Stanford University), Stanford

Bill T Jones / Arnie Zane Dance Company
Story/Time (Bill T Jones)
Bill T Jones/Arnie Zane Dance Company
Jan 31 mat

Lincoln Center: David H Koch Theater, New York City

All Balanchine I Classic Combination
Serenade (George Balanchine)
Agon (George Balanchine)
Symphony in C (Le Palais de Cristal) (George Balanchine)
New York City Ballet
Feb 03, 04, 05 mat, eve, 06, 07 mat, eve

Theatre Royal, Norwich

Edward Scissorhands
Edward Scissorhands (Matthew Bourne)
Matthew Bourne's New Adventures
Feb 03, 04, 05, 06, 07 mat, eve, 08 mat

Joyce Theater, New York City

Nederlands Dans Theater II ( Sol - Lightfoot / Inger / Eyal - Behar)
Shutters Shut (Sol León, Paul Lightfoot)
Subject to Change (Paul Lightfoot, Sol León)
I New Then (Johan Inger)
Sara (Sharon Eyal, Gai Behar)
Nederlands Dans Theater 2
Feb 03, 05, 06, 09, 13, 14 mat, eve, 16, 20

Palais Garnier (Opéra de Paris), Paris

Paul / Rigal / Lock
Répliques (Nicolas Paul)
Salut (new work) (Pierre Rigal)
Andréauria (Edouard Lock)
3 February at 19:30

Hull New Theatre, Hull

Coppélia
Coppélia
Russian State Ballet of Siberia
Anatoly Tchepurnoi, Conductor
Feb 04, 05 mat, eve, 06, 07 mat, eve

Edinburgh Festival Theatre, Edinburgh

Coppélia
Coppélia (Sir Peter Wright)
Birmingham Royal Ballet
Peter Farmer, Set Designer
Feb 04, 05, 06, 07 mat

UC Berkeley, Zellerbach Hall, Berkeley

Les 7 Doigts de la Main : Sequence 8
Sequence 8 (The 7 Fingers (Les 7 Doigts de la Main))
The 7 Fingers (Les 7 Doigts de la Main)
Feb 04, 08 mat, 10, 11, 27

Lincoln Center: David H Koch Theater, New York City

NYCB : New Combinations
Peck / Copland ( creation ) (Justin Peck)
Pictures at an Exhibition (Alexei Ratmansky)
Mercurial Manoeuvres (Christopher Wheeldon)
New York City Ballet
4 February at 19:30

Hull New Theatre, Hull

La Fille mal gardée
La Fille mal gardée
Russian State Ballet of Siberia
Anatoly Tchepurnoi, Conductor
Feb 05 mat, eve, 06

Hull New Theatre, Hull

Swan Lake
Swan Lake (Marius Petipa, Lev Ivanov)
Russian State Ballet of Siberia
Anatoly Tchepurnoi, Conductor
Feb 05, 06, 07, 08

Sadler's Wells Theatre, London

The Associates: Pite / Prince / Shechter
A Picture of You Falling (Crystal Pite)
The barbarians in love (Hofesh Shechter)
SMILE (Kate Prince)
Feb 06, 24, Mar 02, 10, Jun 19

National Theatre, Munich

Artifact II / Zugvögel / The Exiles
Buy tickets
The Exiles
Zugvögel
Bavarian State Ballet
Feb 06, 07 mat, eve, 08

GöteborgsOperan, Gothenburg

NU Dans Extended
Buy tickets
new dance
new dance
6 February at 19:30

Stadsschouwburg, Amsterdam

Junior Company : Ballet Classics and Modern Masters
Swan Lake - excerpts
Napoli - excerpts
Visions Fugitives (Hans van Manen)
New creation (Arques)
New creation (Binet) (Robert Binet)
Junior Company - Dutch National Ballet
6 February at 20:15

Schouwburg, Arnhem

Introdans: MODERNlive
Canto Ostinato (Lucinda Childs)
De dood en het meisje (Ed Wubbe)
New Creation (Martinez) (Jorge Pérez Martinez)
New Creation (Drousie) (Laurent Drousie)
Introdans
Feb 07, 08 mat

Teatro Dante Alighieri, Ravenna

FAR (Wayne McGregor)
Feb 07 mat, 17, 19, 26

Lincoln Center: David H Koch Theater, New York City

Hear The Dance : America ( Martins / Wheeldon / Robbins)
Hallelujah Junction (Peter Martins)
A Place for Us (Christopher Wheeldon)
Interplay (Jerome Robbins)
Glass Pieces
New York City Ballet
7 February at 14:30 and 19:30

Hull New Theatre, Hull

Nutcracker, The
The Nutcracker (Marius Petipa, Lev Ivanov)
Russian State Ballet of Siberia
Anatoly Tchepurnoi, Conductor
7 February at 20:00

Chassé Theater, Breda

NDT1 : Strike Roots
Chamber (Medhi Walerski)
Safe as Houses (Sol León, Paul Lightfoot)
New creation ( Goecke) (Marco Goecke)
Nederlands Dans Theater 1
Feb 08 mat, 13, 25, 27, 28, Mar 10, 12, Apr 08, Jun 05, 19

Opernhaus, Zürich

Strings
World première
Buy tickets
New Ballet for Ballett Zürich (World Première) (Edward Clug)
Workwithinwork (Swiss Première)
The Seventh Blue (Swiss Première) (Christian Spuck)
Philharmonia Zürich
Feb 08

Prague State Opera, Prague

Americana III
Theme and Variations (George Balanchine)
In the Middle, Somewhat Elevated (William Forsythe)
Fancy Free (Jerome Robbins)
Czech National Ballet
David Švec, Conductor
Feb 09, 13, 15 mat, eve

National Theatre, Munich

The Lady of Camellias
Buy tickets
The Lady of Camellias (John Neumeier)
Bavarian State Ballet
Feb 09, 10, 11

Théâtre des Champs-Élysées, Paris

Eifman Ballet Theatre - TranscenDanses
Up and Dowm (première française ) (Boris Eifman)
Boris Eifman Ballet
Feb 10, 12, 13, 14, 15, 17

Teatrino di Corte , Naples

Otello (Fabrizio Monteverde)
Corpo di Ballo del Teatro di San Carlo
Feb 10, 11, 12 mat, eve

Royal Opera House: Linbury Studio Theatre, London

Ballet Black (Mixed progamme)
Ballet Black
Feb 10, 11 mat, eve, 12, 13, 14 mat, eve

Birmingham Hippodrome, Birmingham

Edward Scissorhands
Edward Scissorhands (Matthew Bourne)
Matthew Bourne's New Adventures
Feb 10, 11, 12, 13, 14 mat, eve, 15 mat, eve, 17

Joyce Theater, New York City

Martha Graham dance company
Festival Song (Martha Graham)
Embattled Garden (Martha Graham)
Lamentation Variations
Rust (Martha Graham)
Chronicle (Martha Graham)
Martha Graham Company
Feb 10, 11, 12, 13, 14, Apr 03, 04, 05 mat

Schouwburg, Rotterdam

Scapino Ballet: Songs for Drella
Songs for Drella (Ed Wubbe, Marco Goecke)
Scapino Ballet
Feb 10, 13, 14 mat, eve, 19 mat, eve, 21, Mar 13, 14 mat, 16, 17, 18, 19, 21 mat, eve, 25, 26, Apr 02, 07, 09

Royal Opera House, Covent Garden, London

Swan Lake
Swan Lake (Marius Petipa, David Bintley)
Royal Ballet
Boris Gruzin, Conductor
Covent Garden Orchestra of the Royal Opera House
Sarah Lamb, Dancer
Carlos Acosta, Dancer
Feb 10, 11

Sadler's Wells Theatre, London

Ultima Vez : What the Body does not Remember
What the Body Does Not Remember (Wim Vandekeybus)
Ultima Vez
10 February at 20:00

Stadsschouwburg, Utrecht

NDT1 : Strike Roots
Chamber (Medhi Walerski)
Safe as Houses (Sol León, Paul Lightfoot)
New creation ( Goecke) (Marco Goecke)
Nederlands Dans Theater 1
Feb 11, 12, 13, 14

Théâtre de la Ville, Paris

Ambra Senatore: Aringa Rossa
Aringa Rossa (Ambra Senatore)
Ambra Senatore and dancers, Dancer