Buscador de ballets y espetáculos de danza | Nueva York

Sep 26, 27, 29 Matiné, 30 Matiné, Sesión de tarde, oct 01 Matiné

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Swan Lake
El lago de los cisnes (Marius Petipa, Lev Ivanov, Peter Martins)
New York City Ballet
Sep 27, 28, 29, 30

BAM Fisher: Fishman Space, Nueva York

The Principles of Uncertainty
The Principles of Uncertainty (John Heginbotham)
Dance Heginbotham
Oct 02, 03

New York City Center, Nueva York

Fall for Dance A: Miami City Ballet / Vincent Mantsoe / Trisha Brown Dance Company / Dorrance Dance
New Work (Miami City Ballet ) (Vincent Mantsoe)
Gula (Vincent Sekwati, Koko Mantsoe)
You can see us (Trisha Brown)
Myelination (Michelle Dorrance)
Miami City Ballet
Trisha Brown Dance Company
Dorrance Dance
Oct 03, 07 Matiné, 08 Matiné, 12

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Here/Now
Liturgy (Christopher Wheeldon)
Polyphonia (Christopher Wheeldon)
Odessa (Alexei Ratmansky)
The Times are Racing (Justin Peck)
New York City Ballet
Oct 03, 04, 05, 06, 07

BAM: Harvey Theater, Nueva York

Bill T. Jones/ Arnie Zane Company
A Letter to My Nephew (Bill T Jones)
Bill T Jones/Arnie Zane Dance Company
Oct 04, 13, 14

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

21st Century Choreographers: Martins/ Lovette / Peck / Reisen / Schumacher
The Chairman Dances (Martins) (Peter Martin)
New works (Lauren Lovette, Justin Peck, Gianna Reisen, Troy Schumacher)
New York City Ballet
Oct 04, 05

New York City Center, Nueva York

Fall for Dance B: Pennsylvania Ballet / Cie Art Move Concept / Stephen Petronio Company / German Cornejo's Tango Fire
Rush© (Christopher Wheeldon)
Nibiru (Cie Art Move Concept)
Bloodlines (Unknown)
Tango Fire (German Cornejo)
Pennsylvania Ballet
Cie Art Move Concept
Stephen Petronio Company
Tango Fire
Oct 04, 05, 06, 07

BAM Fisher: Fishman Space, Nueva York

Ballet du Nord/Olivier Dubois: Mon élue noire (My black chosen one) Sacre #2
Mon Elue Noire (My BlackChosen One): Sacre #2 (Olivier Dubois)
Ballet du Nord
Oct 05, 06, 14 Matiné, 15 Matiné

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

All Balanchine
Square Dance (George Balanchine)
La Valse (Balanchine) (George Balanchine)
Cortege Hongrois (George Balanchine)
New York City Ballet
Oct 07, 10, 11

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

The Red Violin
The Red Violin (Peter Martin)
In Memory of... (Jerome Robbins)
Stravinsky Violin Concerto (George Balanchine)
New York City Ballet
Oct 11, 12, 13, 14, 15 Matiné

BAM Fisher: Fishman Space, Nueva York

Move The Company: Saudade (Joshua Beamish)
Saudade (Joshua Beamish)
MOVE: the company
Oct 11, 12

New York City Center, Nueva York

Fall for Dance D: Gauthier Dance / Abraham.in.Motion / Sara Mearns&Honji Wang / Ballet BC
Streams (Andonis Foniadakis)
No. 1 (Company Sébastien Ramirez & Honji Wang)
Bill (Gai Behar, Sharon Eyal)
Drive (Kyle Abraham)
Gauthier Dance
Abraham.In.Motion
Sara Mearns, bailarín
Honji Wang, bailarín
Ballet BC
Oct 11, 12, 13, 14 Matiné, Sesión de tarde

Joyce Theater, Nueva York

Ballet West
Fox on the Doorstep (Nicolo Fonte)
Dances for Lou (Val Caniparoli)
Ballet West
Oct 12, 13, 14

BAM: Harvey Theater, Nueva York

Compagnie udu Hanneton: The Toad Knew
The Toad Knew (James Thierrée)
Compagnie du Hanneton
Oct 13, 14

New York City Center, Nueva York

Fall for Dance E: Hubbard Street Dance Chicago / SFB / David Hallberg / DCdC
Solo Echo (Crystal Pite)
Concerto grosso (Helgi Tomasson)
Twelve of Them (Mark Morris)
Matria Etnocentra (George Céspedes)
Hubbard Street Dance Chicago
San Francisco Ballet
David Hallberg, bailarín
Danza Contemporánea de Cuba
Oct 18, 19, 20, 21

BAM: Harvey Theater, Nueva York

Marc Bamuthi Joseph Premieres /peh-LO-tah/
/peh-LO-tah/ (Marc Bamuthi)
Garces, Michael John, Director de escena
Szlasa, David, Set Designer
Bamuthi Joseph, Marc, bailarín
Mié 18 oct at 18:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

new Lang / new Ratmansky / Thirteen Diversions
New Work (Jessica Lang, Alexei Ratmansky)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Jue 19 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Her Notes / Symphonic Variations / Other Dances / Serenade after Plato's Symposium
Her Notes (Jessica Lang)
Symphonic Variations (Sir Frederick Ashton)
Other Dances (Jerome Robbins)
Serenade after Plato's Symposium (Alexei Ratmansky)
American Ballet Theatre
Vie 20 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

new Ratmansky / Her Notes / Thirteen Diversions
New Work (Alexei Ratmansky)
Her Notes (Jessica Lang)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Sáb 21 oct at 14:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

new Ratmansky / Symphonic Variations / Other Dances / Serenade after Plato's Symposium
New Work (Alexei Ratmansky)
Symphonic Variations (Sir Frederick Ashton)
Other Dances (Jerome Robbins)
Serenade after Plato's Symposium (Alexei Ratmansky)
American Ballet Theatre
Sáb 21 oct at 20:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Serenade after Plato's Symposium / New Ratmansky / Thirteen Diversions
Serenade after Plato's Symposium (Alexei Ratmansky)
New works (Alexei Ratmansky)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Dom 22 oct at 14:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Her Notes / Symphonic Variations / Other Dances / Thirteen Diversions
Her Notes (Jessica Lang)
Symphonic Variations (Sir Frederick Ashton)
Other Dances (Jerome Robbins)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Mar 24 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Her Notes / Symphonic Variations / Elegy pdd / Thirteen Diversions
Her Notes (Jessica Lang)
Symphonic Variations (Sir Frederick Ashton)
Elegy pas de deux (Liam Scarlett)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Oct 25, 26, 27, 28

BAM: Harvey Theater, Nueva York

ODC Dance: Boulders and Bones
boulders and bones (Brenda Way, KT Nelson)
ODC Dance
Mié 25 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Souvenir d'un Lieu Cher / new Millepied / Daphnis and Chloe
Souvenir d'un Lieu Cher (Alexei Ratmansky)
New Work (Benjamin Millepied)
Daphnis et Chloé (Michel Fokine, Benjamin Millepied)
American Ballet Theatre
Oct 26, 27, 28 Matiné, Sesión de tarde, 29 Matiné, 31, nov 01, 02, 03, 04 Matiné, Sesión de tarde, 05 Matiné, Sesión de tarde

New York City Center, Nueva York

Matthew Bourne's New Adventures - "Red Shoes"
The Red Shoes (Matthew Bourne)
Jue 26 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Souvenir d'un Lieu Cher / Other Dances / Daphnis and Chloe
Souvenir d'un Lieu Cher (Alexei Ratmansky)
Other Dances (Jerome Robbins)
Daphnis et Chloé (Michel Fokine)
American Ballet Theatre
Vie 27 oct at 19:30

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

new Ratmansky / new Millepied / Other Dances / Serenade after Plato's Symposium
New works (Benjamin Millepied, Alexei Ratmansky)
Other Dances (Jerome Robbins)
Serenade after Plato's Symposium (Alexei Ratmansky)
American Ballet Theatre
Sáb 28 oct at 14:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Her Notes / new Millepied / Elegy pdd / Thirteen Diversions
Her Notes (Jessica Lang)
New Work (Benjamin Millepied)
Elegy pas de deux (Liam Scarlett)
Thirteen Diversions (Christopher Wheeldon)
American Ballet Theatre
Sáb 28 oct at 20:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Souvenir d'un lieu cher / new Millepied / Elegy pdd / Daphnis and Chloe
Souvenir d'un Lieu Cher (Alexei Ratmansky)
New Work (Benjamin Millepied)
Elegy pas de deux (Liam Scarlett)
Daphnis et Chloé (Michel Fokine)
American Ballet Theatre
Dom 29 oct at 14:00

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

Serenade after Plato's Symposium / Daphnis and Chloe
Serenade after Plato's Symposium (Alexei Ratmansky)
Daphnis et Chloé (Michel Fokine, Benjamin Millepied)
American Ballet Theatre
Oct 31, nov 01, 02, 03, 04

Joyce Theater, Nueva York

Dresden Semperoper Ballet
5 (David Dawson)
On the Nature of Daylight (Max Richter)
Vertigo Maze (Stijn Celis)
SemperOper Ballett Dresden
Nov 01, 02

Lincoln Center: Rose Theater, Nueva York

Stabat Mater
Mozart, Divertimento en fa mayor, "Sinfonía Salzburgo núm. 3", K138 (K125c)
Pergolesi, Stabat Mater
Jessica Lang Dance
Jessica Lang, Coreografía
Speranza Scappucci, Director
Orchestra of St Luke's
Andriana Chuchman, Soprano
Anthony Roth Costanzo, Contratenor
Mark McCullough, Lighting Designer
Bradon McDonald, Costume Designer
Marjorie Bradley Kellogg, Set Designer
Jue 9 nov at 19:30 and 10:11

BAM: Howard Gilman Opera House, Nueva York

Hofesh Shechter: Grand Finale
Grand Finale (Hofesh Shechter)
Hofesh Shechter Company
Nov 14, 15, 16, 17, 18

BAM: Harvey Theater, Nueva York

Big Dance Theater: 17c
17c (Annie-B Parson)
Big Dance Theater
Nov 24, 25 Matiné, Sesión de tarde, 26 Matiné, Sesión de tarde, 30, dic 01, 02 Matiné, Sesión de tarde, 03 Matiné, Sesión de tarde, 05, 06, 07, 08, 09 Matiné, Sesión de tarde, 10 Matiné, Sesión de tarde, 12, 13, 14, 15, 16, Sesión de tarde, 17 Matiné, Sesión de tarde, 19, 20 Matiné, Sesión de tarde, 21, 22 Matiné, Sesión de tarde, 23 Matiné, Sesión de tarde, 24 Matiné, Sesión de tarde, 26 Matiné, Sesión de tarde, 27 Matiné, Sesión de tarde, 28, 29 Matiné, Sesión de tarde, 30 Matiné, Sesión de tarde, 31 Matiné

Lincoln Center: David H Koch Theater, Nueva York

George Balanchine's The Nutcracker
El cascanueces (Marius Petipa, Lev Ivanov, George Balanchine)
New York City Ballet
Dic 13, 14, 15, 16

BAM: Harvey Theater, Nueva York

Tesseract
Tesseract (Rashaun Mitchell, Silas Riener)