Our privacy policy was last updated on Friday 25 May 2018View it hereDismiss
Bachtrack logo

Find classical music concert, opera, ballet and dance listings | Unknown

homepages
Unknown
Aug 15, 16, 17, 19 mat

Joyce Theater, New York City

The Saratosa Ballet: Program A
Monotones I and II (Sir Frederick Ashton)
Symphony of Sorrows (Ricardo Graziano)
There where she loved
Sarasota Ballet
Thu 16 Aug at 19:30

Newcastle Conservatorium: Harold Lobb Concert Hall, Newcastle NSW

Beyond Time
Bach, Cello suite no. 2 in D minor, BWV1008
Banney, David Andrew, Meditation (version for clarinet and piano) (World première)
Bach, Die Kunst der Fuge (The Art of Fugue), BWV1080, Contrapunctus VIII
Messiaen, Quatuor pour la fin du temps (Quartet for the End of Time)
Sydney Omega Ensemble
Serret, Véronique, Violin
David Rowden, Clarinet
Stender, Paul, Cello
Maria Raspopova, Piano
Fri 17 Aug at 19:30

Esplanade Concert Hall, Singapore

SSO Pops: Jazz It Up With Gershwin
Buy tickets
Unknown, to be announced
Andrew Litton, Conductor
Fri 17 Aug at 19:30
Programme to be announced
Katy Bircher, Flute
Brinley Yare, Flute
Eva Caballero, Flute
Flavia Hirte, Flute

Stoller Hall, Manchester

Bobby Chen & Douglas Finch, piano
Bobby Chen & Douglas Finch, piano
Buy tickets
Rachmaninov, Suite no. 1 "Fantaisie-Tableaux" for Two Pianos, Op.5
Griller, Arnold, Introduction, Cakewalk and Allegro
Finch, Hapsburg Burlesques: Fantasy-Transcriptions on Rosenkavalier, Mahagonny and other Elegies
Bobby Chen, Piano
Douglas Finch, Piano
Sat 18 Aug at 19:30
Programme to be announced
Sophie Cherrier, Flute
Fuminori Tanada, Piano
Sat 18 Aug at 20:00

Hong Kong City Hall: Concert Hall, Hong Kong

Symphonic Jazz with Georg Breinschmid & Friends
Symphonic Jazz with Georg Breinschmid & Friends
Buy tickets
Bartók, 6 Romanian Folk Dances, Sz 56
Bizet/Tscho Theissing, Carmen-Fantasie
Bernstein, On the Town: Three Dance Episodes
Georg Breinschmid/Michael Radanovics, 5/4
Works by Georg Breinschmid/Tscho Theissing
Georg Breinschmid/Michael Radanovics, Balkandrom
Georg Breinschmid/Michael Radanovics, Wien Bleibt Krk
Hong Kong Sinfonietta
Roderick Dunk, Conductor
Georg Breinschmid, Double Bass
Florian Willeitner, Violin
Antoni Donchev, Piano
Sat 18 Aug at 14:00 and 20:00

Joyce Theater, New York City

Sarasota Ballet: Program B
There where she loved (Christopher Wheeldon)
Monotones I and II (Sir Frederick Ashton)
Divertissements (by Sir Frederick Ashton) (Sir Frederick Ashton)
Sarasota Ballet
Sat 18 Aug at 19:30

Newcastle Conservatorium: Harold Lobb Concert Hall, Newcastle NSW

Habanera
Brahms, 11 Gypsy Songs (Zigeunerlieder) for Voice and Piano, Op.103
Granados, Intermezzo
Falla, Siete canciones populares españolas (orquestación de E. Halffter)
Bizet, Carmen: "Habanera", L'amour est un oiseau rebelle
Ravel, Vocalise-étude
Guastavino, La rosa y el sauce (Silva)
Falla, Homenaje le Tombeau de Claude Debussy (Homage to Debussy)
Del Ray, Jose Maria Gallardo, Nana Criolla
Del Ray, Jose Maria Gallardo, Canción del amor
Falla, La vida breve
Lehár, Giuditta: Meine Lippen sie kussen so heiss
Lehár, Zigeunerliebe (Gypsy Love)
Deborah Humble, Mezzo-soprano
Nurhadi, Ariel, Guitar
Blanch, Andrew, Guitar
Neale, Amanda, Piano
Sat 18 Aug at 20:30

Knoops Park, Bremen

Sommer in Lesmona – Großes Orchesterkonzert
Smetana, Festouvertüre in D-Dur, Op.4
Kolsimcha, Suite in Four and a Half Minutes
Kolsimcha, Noah
Schumann, Symphony no. 3 in E flat major 'Rhenish', Op.97 (Lebhaft)
Strauss R., Aus Italien (From Italy), Op.16 (Neapolitanisches Volksleben)
Kolsimcha, Intermezzo No. 2
Kolsimcha, Jerusalem
Rimsky-Korsakov, Scheherazade, symphonic suite, Op.35 (Allegro molto)
Kolsimcha, Balkan Hora
Kolsimcha, Traditional Ensemble
Deutsche Kammerphilharmonie Bremen
Jonathan Bloxham, Cello
Sun 19 Aug at 14:30
Programme to include:
Works by Unknown
Michael Cox, Flute
Joshua Batty, Flute
Stefán Ragnar Höskuldsson, Flute
Michael McHale, Piano
Francesca Biescas Rue, Flute
Ruby Howells, Flute
Tim Carey, Piano
Sun 19 Aug at 20:15
Music in Old Cracow

Franciscan Monstery and Basilica, Krakow

Orthodox Music
Buy tickets
Kisselev, Church music
Tchaikovsky, Church music
Labinsky, Church music
Rachmaninov, Church music
Degtariow, Stepan , Church music
Chesnokov, Church music
Nikolaev-Strumsky, Church music
Bortniansky, Church music
Tebe Poem Choir
Konstantin Yakobson, Choirmaster / chorus director

Pian della Nana, Cles

Andrea Motis Quintet
Programme to be announced
Andrea Motis, Trumpet
Andrea Motis Quintet

Località La Porta, Tesero

Isabelle Faust & Friends
Programme to be announced
Isabelle Faust, Violin
Danusha Waskiewicz, Viola
Kristin von der Goltz, Cello
Anne Katharina Schreiber, Violin
Wed 22 Aug at 17:30
Chaise Dieu Festival de Musique

Auditorium Cziffra, La Chaise-Dieu

Une petite histoire de la grande musique
Buy tickets
Programme to be announced
Pascal Amoyel, Piano
Emmanuelle Bertrand, Cello
Alma Amoyel-Bertrand, Violin

Stoller Hall, Manchester

Gala Piano Faculty Recital 2
Gala Piano Faculty Recital 2
Buy tickets
Debussy, 24 Preludes, Op.28 (Selected pieces)
Mendelssohn, Variations Sérieuses in D Minor, Op.54
Chopin, Andante spianato et Grande Polonaise brillante, Op.22
McLachlan, Murray, Scherzo-Toccata after Prokofiev for Two Pianos (world première)
Liszt, Réminiscences de Norma, S 394
Gemma Beeson, Piano
Leslie Howard, Piano
Murray McLachlan, Piano
Callum McLachlan, Piano
Seta Tanyel, Piano
Westney, William, Piano

Camp Centener, Madonna di Campiglio

Teresa Salgueiro
Programme to be announced
Teresa Salgueiro, Voice
Fri 24 Aug at 17:00
Chopin and His Europe

Teatr Wielki, Warsaw

Piano recital
Buy tickets
Programme to be announced
Nelson Goerner, Piano
Fri 24 Aug at 19:30

Kurhaus, Bad Schmiedeberg

City of Sheffield Youth Festival Band – Sommerkonzert Kurhaus Bad Schmiedeberg
Huggens, Chorale and Rockout
Bach, Cantata BWV156: Arioso
Copland, Fanfare for the Common Man
Buckley, Robert, Procession of the Sorcerers
Moss, John, A Disney Spectacular
Welters, Suzanne, South the of Spirit
Hosay, James, Valley Heavens
Mancini, Film music from The Pink Panther
de Haan, Ammerland
Galante, Red Rock Mountain
Sheldon, In the Centre Ring
Wiffin, Spider Legs
City of Sheffield Youth Festival Band
Helen Perry, Conductor
Aug 25 mat, 26 mat
Japon Dance Project 2018xNBJ: Summer / Night / Dream
Japon Dance Project 2018xNBJ: Summer / Night / Dream
World Première
Buy tickets
Summer / Night / Dream (JAPON Dance project, Yasuyuki Endo, Mimoza Koike, Masahiro Yanagimoto)
JAPON Dance project
Takumi Hasegawa, Set Designer
Mylla Ek, Costume Designer
Yukichi Hattori, Dancer
Yurie Tsugawa, Dancer
Dancers of the National Ballet of Japan, Dancer
Sat 25 Aug at 19:30
Music in Old Cracow

Church of the Augustinian Order, Krakow

The Golden Gate Quartet
Buy tickets
Unknown, Gospel & Spirituals
The Golden Gate Quartet

Usher Hall, Edinburgh

Baltimore Symphony Orchestra 2
Berio, John Corigliano & John Williams, Bernstein Birthday Bouquet
Bernstein, Serenade after Plato's "Symposium", for solo violin, strings, harp, and percussion
Bernstein, West Side Story: Symphonic Dances
Bernstein, On the Town: Three Dance Episodes
Nicola Benedetti, Violin
Baltimore Symphony Orchestra
Marin Alsop, Conductor
Sat 25 Aug at 21:00

Stadtkirche St. Nikolaus, Pretzsch

City of Sheffield Youth Festival Band – Benefizkonzert St Nikolaus Pretzsch
Buckley, Robert, Procession of the Sorcerers
Huggens, Chorale and Rockout
Copland, Fanfare for the Common Man
Bach, Cantata BWV156: Arioso
Reineke, Fate of the Gods
Moss, John, A Disney Spectacular
Welters, Suzanne, Spirit of the South
Hosay, James, Heavens Valley
Mancini, Film music from The Pink Panther
de Haan, Ammerland
Galante, Red Rock Mountain
Sheldon, In the Centre Ring
Wiffin, Spider Legs
City of Sheffield Youth Festival Band
Helen Perry, Conductor
Sun 26 Aug at 19:00

Latvian National Opera, Riga

Bolero
Boléro (Krzysztof Pastor)
Dafnids un Hloja (Unknown)
Izstades Gleznas (Unknown)
Latvian National Ballet
Farhads Stade, Conductor
Mārtiņš Ozoliņš, Director
Florains Verhejens, Set Designer
Bregje van Balen, Costume Designer
Mārtiņš Vilkārsis, Set Designer
Marta Fieldler, Costume Designer
Artis Dzērve, Video Artist
Uģis Ezerietis, Video Artist
Levas Kleinas, Lighting Designer
Kārlis Kaupužs, Lighting Designer
Milana Komarova, Choreography
Antons Freimans, Choreography
Atila Egerhazi, Choreography
Aleksandra Astreina, Choreography
Elza Leimane, Dancer
Raimonds Martinovs, Dancer
Sun 26 Aug at 19:30
Music in Old Cracow

Jagiellonian University: Collegium Maius, Krakow

The Naval Battles
Buy tickets
Programme to be announced
Collegium Marianum
Sun 26 Aug at 21:00
Chopin and His Europe

Royal Castle Concert Hall, Warsaw

Chamber concert
Buy tickets
Programme to be announced
Sun 26 Aug at 15:00

Freilichtbühne Schmetterling, Bad Lausick

City of Sheffield Youth Festival Band – Sommerkonzert Kurpark Bad Lausick
Buckley, Robert, Procession of the Sorcerers
Huggens, Chorale and Rockout
Bach, Cantata BWV156: Arioso
Copland, Fanfare for the Common Man
Reineke, Fate of the Gods
Welters, Suzanne, Spirit of the South
Hosay, James, Heavens Valley
Mancini, Film music from The Pink Panther
de Haan, Ammerland
Galante, Red Rock Mountain
Sheldon, In the Centre Ring
Wiffin, Spider Legs
City of Sheffield Youth Festival Band
Helen Perry, Conductor
Sun 26 Aug at 17:00

Ehemaliges Kraftwerk Traben-Trarbach, Traben-Trarbach

Kammermusik unter Strom
Debussy, Suite bergamasque
de Castro-Robinson, A pink-lit phase
Glass, Music in Similar Motion
Thoma, Wolfgang, Trio [Fragment]
Takemitsu, And then I knew 'twas wind
Bax, Elegiac Trio for flute, viola and harp
Heinrich, Katja, Speaker
Trio Mallarmé
Sun 26 Aug at 20:00

Bürgerhaus "Alte Schule", Enkirch

Saitensprünge mit Herz
Halffter, Danza de la Pastora
Halffter, Homenaje a Federico Mompou
Halffter, Danza de la Gitana
Janáček, On an Overgrown Path
Falla, 4 Spanish pieces
Assad, Yesterday’s Tomorrow
Corea, The Hilltop
Chopin Reload, Prélude op.28 nr.4 / How Insensitive
Brasil, Bebe
Brasil, Fala de Paixao
Brasil, Sao Jorge
Guitar4mation, Guitar
Mon 27 Aug at 16:15
BBC Proms

Royal Albert Hall, London

Prom 59: Relaxed Prom
Buy tickets
Programme to include:
Works by Bernstein
Works by Holst
Works by Rachmaninov
Works by Tchaikovsky
Campkin, Other (London première)
James Redwood, Presenter
Donna Williams, Poet
Julie Doyle, Signer
BSO Resound
Sian Edwards, Conductor
James Rose, Conductor
Mon 27 Aug at 19:30

Snape Maltings Concert Hall, Snape

© NYCGB
National Youth Choir at the Snape Proms 2018: Created out of Mind
Buy tickets
Leighton, God's Grandeur
Andrew, By any other name
Chan, James, Speaking
Campkin, Unwatch'd
Schumann, 3 Lieder ohne worte, Op.62
Gurney, Since I believe in God
Muhly, Gentle sleep
Ravel, Trois Chansons
Rachmaninov, Vespers: Bogoroditse Devo, raduisya
Parry, One Equal Music (World premiere)
Wallen, Other (World premiere)
Britten, Rejoice in the Lamb for soloists, chorus and organ, Op.30
National Youth Choir of Great Britain
Ben Parry, Director
Mon 27 Aug at 19:00

Neues Bach-Denkmal, Leipzig

City of Sheffield Youth Festival Band – Sommerkonzert Neues Bach-Denkmal Leipzig
Buckley, Robert, Procession of the Sorcerers
Huggens, Chorale and Rockout
Bach, Cantata BWV156: Arioso
Copland, Fanfare for the Common Man
Reineke, Fate of the Gods
Moss, John, A Disney Spectacular
Welters, Suzanne, Spirit of the South
Hosay, James, Heavens Valley
Mancini, Film music from The Pink Panther
de Haan, Ammerland
Galante, Red Rock Mountain
Sheldon, In the Centre Ring
Wiffin, Spider Legs
City of Sheffield Youth Festival Band
Helen Perry, Conductor

Baita alle Cascate, Pozza di Fassa

Dakhabrakha
Programme to be announced
Dakhabrakha
Tue 28 Aug at 19:00
Baltic Sea Festival

Berwaldhallen, Stockholm

The Eric Ericson Centenary: Baltic Choirs pay tribute to the legendary choirmaster
The Eric Ericson Centenary: Baltic Choirs pay tribute to the legendary choirmaster
Buy tickets
Programme to include:
Šerkšnytė, Other (World Première)
Ešenvalds, A Drop in the Ocean
Tormis, Raue Needmine (Curse upon Iron)
Lidholm, ...a riveder le stelle
Strauss R., 2 Songs for chorus: Der Abend, Op.34 no.1
Schoenberg, Friede auf Erden, Op.13
Swedish Radio Choir
Latvian Radio Choir
Estonian Philharmonic Chamber Choir
Tõnu Kaljuste, Conductor
Sigvards Kļava, Conductor
Wed 29 Aug at 19:30

Diaconis Kirche, Bern

Programme to be announced
Claude Eichenberger, Mezzo-soprano
Sonja Lohmiller, Harpsichord
Wed 29 Aug at 20:00
Chopin and His Europe

Teatr Wielki: Redutowe Rooms, Warsaw

Piano recital
Buy tickets
Programme to be announced
Krzysztof Jabłoński, Piano
Thu 30 Aug at 19:30

Biblioteca Luis Ángel Arango, Bogotá

Cuarteto de saxofones 234, música latinoamericana (Colombia)
Romero, Cuarteto latinoamericano
Miranda, Mobile
Salcedo, Ruben Darío, Fiesta en corraleja
Piazzolla, L'Histoire du Tango
Florenzo, Lino, Sudamérica
Barros, La piragua
Cuarteto de saxofones 234, Saxophone ensemble
Fri 31 Aug at 17:00

Château Louis XI: Auditorium, La Côte-Saint-André

Récital
Programme to be announced
Fanny Robilliard, Violin
Sep 01, 02 mat

Musikalische Komödie Venussaal, Leipzig

Season Opening Gala - New York! New York!
Buy tickets
Works by Kálmán
Works by Bernstein
Works by Burkhard, Paul
Orchester Musikalische Komödie
Stefan Klingele, Conductor
Sat 1 Sep at 20:00
Formentor Sunset Classics

Formentor, a Royal Hideaway Hotel, Mallorca

Opera Gala with Anna Netrebko and Yusif Eyvazov
Buy tickets
Unknown, to be announced
Anna Netrebko, Soprano
Yusif Eyvazov, Tenor
Orquestra Simfònica de les Illes Balears "Ciutat de Palma"
Michelangelo Mazza, Conductor
Sun 2 Sep at 11:30

St James' Church, Kingston, Wareham

Léandre, Beethoven
Léandre, Joëlle, Taxi
Beethoven, Septet in E flat major, Op.20
Alena Baeva, Violin
Natalia Lomeiko, Violin
Gareth Lubbe, Viola
Natalie Clein, Cello
Fleur Barron, Mezzo-soprano
Chi-Chi Nwanoku, Double Bass
Ibrahim Keivo, Oud
Sarah Burnett, Bassoon
Mark Simpson, Clarinet
Sep 03, 04, 05, 06, 07, 08

Palais Garnier (Opéra de Paris), Paris

Martha Graham Dance Company
Cave of the Heart (Martha Graham)
Appalachian Spring: Ballet (Martha Graham)
Ekstasis (Virginie Mécène)
Lamentation Variations (Nicolas Paul)
Martha Graham Dance Company
Sep 07 mat, eve, 08 mat, eve

Théâtre des Abbesses, Paris

Akram Khan Company: Chotto Desh
Chotto Desh (Akram Khan)
Akram Khan Company
Sue Buckmaster, Dramaturgy
Fri 7 Sep at 20:00

Place des Arts: Cinquième salle, Montreal

Quartiers Danse: Opening Night (Knoname artists)
Dust (Roderick George)
Fleshless Beast (Roderick George)
Knoname artists
Sat 8 Sep at 19:00

Theaterplatz Chemnitz, Chemnitz

Open Air Concert
Buy tickets
Programme to include:
Bernstein, Candide: overture
Robert Schumann Philharmonie Chemnitz
Brenner, Jakob, Conductor
Sun 9 Sep at 15:00 and 16:00

Théâtre de la Ville, Paris

Kadamati
Kadamati (Akram Khan)
Akram Khan Company
Sun 9 Sep at 20:00

Philharmonie, Cologne

Anna Netrebko & Yusif Eyvazov
Die schönsten Arien und Duette der Oper ,
Anna Netrebko, Soprano
Yusif Eyvazov, Tenor
TBC, Orchester
Michelangelo Mazza, Conductor
Tue 11 Sep at 18:00

Kursaal, Besançon

Chromosphère
Ravel, Le Tombeau de Couperin
Honegger, Hommage à Ravel
Works by Szikora, Paul
Works by Bierton, Paul
Works by Heute, Lisa
Heute, Lisa, Accordion
Tripodi, Rémi, Saxophone
Jaffiol, Raphaël, Clarinet
Sep 12, 13

Schrott Center for the Arts, Indianapolis

International Violin Competition of Indianapolis - Classical Finals
Programme to be announced
ECCO East Coast Chamber Orchestra
Sep 12, 13, 14

Sadler's Wells: Lilian Baylis Studio, London

Dark Field Analysis
Dark Field Analysis (Jefta van Dinther)