Find classical music concert, opera, ballet and dance listings | Unknown programme

Wed 27 Sep at 21:00

Palau de la Música Catalana, Barcelona

Aniello Desiderio: guitar
Buy tickets
Programme to be announced
Aniello Desiderio, Guitar
Barcelona Guitar Trio, Guitar
Sep 27, 28

Salle Érasme, Strasbourg

Soirée d'ouverture
Programme to be announced
Opéra National du Rhin
Jérémie Rhorer, Conductor
Alexia Voulgaridou, Soprano
Scott Hendricks, Baritone
Abdellah Lasri, Tenor
Vannina Santoni, Soprano
Marie-Ange Todorovitch, Soprano
Sébastien Dutrieux, Acteur
Artistes de l'Opéra Studio de l'Opéra national du Rhin
Chœur de l’Opéra national du Rhin
Ballet de l'Opéra National du Rhin
Orchestre philharmonique de Strasbourg
Thu 28 Sep at 12:00

St Michael Paternoster Royal, London

Phillup
Programme to be announced
Phillip Dyson, Piano
Fri 29 Sep at 19:30

Place des Arts: Salle Wilfrid-Pelletier, Montreal

Video game symphony
Buy tickets
Programme to be announced
Dina Gilbert, Conductor
Maxime Goulet, Artistic Director
Benoît Groulx
Choir of the Orchestre Métropolitain
François Ouimet, Choirmaster / chorus director
Pierre Tourville, Choirmaster / chorus director
Sat 30 Sep at 19:00
Programme to be announced
Stockholm Syndrome Ensemble
Sat 30 Sep at 21:00

Palau de la Música Catalana, Barcelona

Alí Arango guitar
Buy tickets
Programme to be announced
Alí Arango, Guitar
Sat 30 Sep at 17:00

Bebelplatz, Berlin

Staatsoper für alle
Programme to be announced
Staatskapelle Berlin
Daniel Barenboim, Conductor
Sat 30 Sep at 19:00

Mariinsky Theatre Concert Hall, St Petersburg

In memory of Glenn Gould
Programme to be announced
Valery Gergiev, Conductor
Mariinsky Theatre Orchestra
Sat 30 Sep at 19:30

Konzerthaus: Großer Saal, Vienna

Philharmonix
Programme to be announced
Philharmonix
Noah Bendix-Balgley, Violin
Sebastian Gürtler, Violin
Thilo Fechner, Viola
Stephan Koncz, Cello
Odon Rácz, Double Bass
Daniel Ottensamer, Clarinet
Christoph Traxler, Piano
Sat 30 Sep at 20:30

La Seine Musicale: Auditorium, Paris

Dansez
Programme to be announced
Duo Jatekok
Naïri Badal, Piano
Adélaïde Panaget, Piano
Sun 1 Oct at 18:30

Musikverein: Brahms-Saal, Vienna

Die jüngsten Kinder meiner Launen
Programme to include:
Schumann, Kinderszenen, Op.15: Auszüge
Works by Mozart
Ensemble Wien
Albena Danailova, Violin
Raimund Lissy, Violin
Michael Strasser, Viola
Josef Niederhammer, Double Bass
Wed 4 Oct at 20:00

Elbphilharmonie: Großer Saal, Hamburg

Flamenco
Programme to include:
Works by Marin
Works by de Lima Serqueira
Works by Murcia
Works by Lully
Works by Hidalgo
Magdalena Kožená, Mezzo-soprano
Antonio El Pipa
Private Musicke
Pierre Pitzl, Conductor, Baroque Guitar
David Mayoral, Percussion
Richard Myron, Violone
Oct 05 mat, 06 mat, 07 mat, 08 mat, 09 mat, 10

CSU Fullerton: School of Music, Fullerton

Mirror Visions Ensemble: Residency at CSU Fullerton School of Music
Programme to be announced
Mirror Visions Ensemble
Vira Slywotzky, Soprano
Scott Murphree, Tenor
Mischa Bouvier, Baritone
Richard Pearson Thomas, Piano
Sat 7 Oct at 14:00 and 16:00
Programme to be announced
Cathrine Winnes, Conductor
Ayla Kabaca, Presenter
Kids event
Sat 7 Oct at 20:00

La Filature, Mulhouse

Soirée d'ouverture
Programme to be announced
Opéra National du Rhin
Jérémie Rhorer, Conductor
Alexia Voulgaridou, Soprano
Scott Hendricks, Baritone
Abdellah Lasri, Tenor
Vannina Santoni, Soprano
Marie-Ange Todorovitch, Soprano
Sébastien Dutrieux, Acteur
Artistes de l'Opéra Studio de l'Opéra national du Rhin
Chœur de l’Opéra national du Rhin
Ballet de l'Opéra National du Rhin
Orchestre philharmonique de Strasbourg
Sun 8 Oct at 16:00

Athénée Théâtre Louis-Jouvet: Grande Salle, Paris

Récital de piano : Teresita Gómez & Alphonse Cemin
Programme to be announced
Teresita Gómez, Piano
Alphonse Cemin, Piano
Tue 10 Oct at 13:15

St Bride's Church, Fleet Street, London

The Major Music Scholars of James Allen's Girls' School
Programme to be announced
The Major Music Scholars of James Allen's Girls' School
Tue 10 Oct at 19:30

Guildhall School of Music & Drama: Milton Court Hall, London

Canadian Brass
Programme to be announced
Canadian Brass
Oct 11, 12, 13

NRK Radio Concert Hall, Oslo

Superkork
Kids event
Buy tickets
Programme to be announced
Sun 15 Oct at 15:00
Thomas Adès And Friends: An Afternoon of Song
Buy tickets
Programme to include:
Works by Adès
Sally Matthews, Soprano
Alice Coote, Mezzo-soprano
Iestyn Davies, Countertenor
Joseph Kaiser, Tenor
Thomas Adès, Conductor
Sun 15 Oct at 16:00

La Seine Musicale: Auditorium, Paris

Chœurs sacrés, sacré chœur
Programme to be announced
La Maitrise de Paris
Patrick Marco, Choirmaster / chorus director
Christine Lajarrige, Piano
Sat 21 Oct at 19:30

Thalian Hall, Wilmington

Gala concert at Wilmington, NC's Thalian Hall
Buy tickets
Programme to be announced
Nancy King, Soprano
Alexei Mejouev, Violin
Michael Rallis, Tenor
Nikoleta Rallis, Soprano
Barry Salwen, Piano
Aza Sydykov, Piano
Christine Weidinger, Soprano
Mon 23 Oct at 20:00
Programme to include:
Shaw, New Work (World Premiere)
Renée Fleming, Soprano
Inon Barnatan, Piano
Thu 26 Oct at 11:00

Musikverein: Brahms-Saal, Vienna

Strauss Sohn, Strauss I, Strauss
Programme to include:
Works by Strauss II
Works by Strauss I
Works by Strauss
Johann Strauss Orchestra
Sat 28 Oct at 19:30

L'Opéra des Nations, Geneva

Marie-Nicole Lemieux en récital
Buy tickets
Programme to be announced
Marie-Nicole Lemieux, Contralto
Roger Vignoles, Piano
Sat 28 Oct at 20:00

Musikverein: Großer Saal, Vienna

BartolomeyBittmann
Programme to be announced
Tonkünstler Orchestra of Lower Austria
Ariel Zuckermann, Conductor
BartolomeyBittmann
Klemens Bittmann, Violin
Matthias Bartolomey, Cello
Sun 29 Oct at 19:00
Programme to be announced
Grigory Sokolov, Piano
Fri 3 Nov at 19:00

Great Amber Concert Hall, Liepāja

Jāzeps Vītols 7th International Piano Competition Gala Concert
Programme to be announced
Unknown
Sat 4 Nov at 20:00

Opéra de Dijon, Dijon

Concours Voix Nouvelles 2018
Buy tickets
Programme to be announced
Sat 4 Nov at 20:30
Programme to be announced
Amjad Ali Khan, Sarod
Anubrata Chatterjee, Tabla
Vineet Vyas, Tabla
Sun 5 Nov at 20:00

L'Auditorium de Lyon, Lyon

Rachmaninov
Programme to include:
Rachmaninov, Symphonic Dances, Op.45
Antoine Glatard, Conductor
Orchestre des jeunes
Mon 6 Nov at 20:30

La Seine Musicale: Auditorium, Paris

La trompette enchantée
Programme to be announced
Lucienne Renaudin-Vary, Trumpet
Ensemble Appassionato
Mathieu Herzog, Conductor
Wed 8 Nov at 19:30

NRK Radio Concert Hall, Oslo

Chamber Music Concert
Buy tickets
Programme to include:
Weinberg, Piano Quintet, Op.18
Magnus Boy Hansen, Violin
Thu 9 Nov at 19:30
Programme to include:
Grossi da Viadana, Deus in adiutorium
Monteverdi, Vespers: Dixit Dominus
Gabrieli, Magnificat a14
I Fagiolini
The English Cornett and Sackbut Ensemble
Robert Hollingworth, Director
Fri 17 Nov at 18:00

Musikverein: Brahms-Saal, Vienna

capriccio!
Programme to be announced
Gershwin Piano Quartet
André Desponds, Piano
Stefan Wirth, Piano
Benjamin Engeli, Piano
Mischa Cheung, Piano
Fri 17 Nov at 20:30

La Seine Musicale: Auditorium, Paris

Bataille d'orchestres
Programme to be announced
Ensemble Matheus
State Academic Chamber Orchestra of Russia
Jean-Christophe Spinosi, Violin
Alexey Utkin, Conductor
Sun 19 Nov at 11:30

Marta-Forum, Herford

Marta Philharmonisch
Programme to be announced
Mon 20 Nov at 20:00

ZKO Haus, Zürich

Director’s Cut #1: Daniel Hope meets Menahem Pressler
Buy tickets
Programme to be announced
Daniel Hope, Violin
Menahem Pressler, Piano
Zurich Chamber Orchestra
Sat 25 Nov at 19:30

L'Opéra des Nations, Geneva

Concert des lauréats du Concours de Genève
Buy tickets
Programme to include:
Works by Mozart
Works by Bach C.P.E.
Stephan MacLeod, Conductor
Polina Pasztircsák, Soprano
Anna Kasyan, Soprano
Marina Viotti, Mezzo-soprano
Bénédicte Tauran, Soprano
Yubeen Kim, Flute
Lorenzo Soulès, Piano
Gli Angeli Genève
Sat 25 Nov at 19:30

Konzerthaus: Großer Saal, Vienna

Brass Battle
Programme to be announced
Federspiel
Fanfare Ciocarlia
Sun 26 Nov at 16:00
Programme to be announced
Orfeus Barockensemble
Sun 26 Nov at 18:30

Musikverein: Brahms-Saal, Vienna

Überlandpartie
Programme to be announced
Philharmonia Schrammeln Wien
Anita Götz, Soprano
Günter Haumer, Bass
Mon 27 Nov at 20:00

Philharmonie im Gasteig, Munich

Cameron Carpenter
Programme to be announced
Cameron Carpenter, Organ
Wed 29 Nov at 20:00

Studio der NWD, Herford

Kammerkonzert 2
Programme to be announced
Fri 1 Dec at 11:00

Bridport Arts Centre, Bridport

Really Classical
Buy tickets
Programme to be announced
John Crockatt, Violin & Viola
Anna Curzon, Violin & Viola
James Toll, Violin & Viola
Jonathan Rees, Cello
Fri 1 Dec at 19:30

Barbican Hall, London

Cecilia Bartoli
Buy tickets
Programme to be announced
Cecilia Bartoli, Mezzo-soprano
Sol Gabetta, Cello
Cappella Gabetta
Andrés Gabetta, Violin
Sun 3 Dec at 14:00 and 16:00
Programme to be announced
Christoffer Nobin, Conductor
Fredrik Lycke
Nina Hjelmkvist
Kids event
Wed 6 Dec at 19:30
Programme to be announced
Parliament Choir
Simon Over, Conductor
Fri 8 Dec at 19:00
Programme to be announced
Gustavo Dudamel, Conductor
Sat 9 Dec at 17:15

Sage Two, Gateshead

Samling Artist Programme Concert
Programme to be announced
Louise Fuller, Soprano
Claire Lees, Soprano
Gemma Lois Summerfield, Soprano
Olivia Warburton, Mezzo-soprano
Kieran Rayner, Baritone
Benson Wilson, Bass
Alastair Chivers, Piano
Adam McDonagh, Piano