Bachtrack logo

Find classical music concert, opera, ballet and dance listings | Unknown programme

Tue 24 Apr at 19:30
Programme to include:
Sorey, New Work (NY Premiere)
Schumann, Dichterliebe, Op.48
Lawrence Brownlee, Tenor
Myra Huang, Piano
Tue 24 Apr at 20:00

La Maison Symphonique de Montréal, Montreal

Spotlight on Nordic Countries
Programme to include:
Mathieu, Romantic Concerto
Works by Sibelius
John Storgårds, Conductor
Alain Lefèvre, Piano
Camilla Tilling, Soprano
Philippe Sly, Bass-baritone
Wed 25 Apr at 19:30
Programme to include:
Mendelssohn, Lieder ohne Worte (songs without words) for piano (selection)
Rimsky-Korsakov, Scheherazade, symphonic suite, Op.35 (arr. piano)
Simon Trpčeski, Piano
Wed 25 Apr at 20:00

La Maison Symphonique de Montréal, Montreal

The Vastness of Nordic Landscapes
Programme to include:
Works by Sibelius
Tchaikovsky, Violin Concerto in D major, Op.35
John Storgårds, Conductor
Augustin Hadelich, Violin
Apr 26, 28, May 05, 10, 12

Die Residenz: Hofkapelle, Munich

Residenz Serenade
Buy tickets
Programme to be announced
Residenz Solisten
Thu 26 Apr at 20:00

La Maison Symphonique de Montréal, Montreal

Tales and Legends of the North
Programme to include:
Works by Sibelius
Lizée, Other (new work)
Louie, Other (new work)
John Storgårds, Conductor
Evie Mark, Inuit throat singer
Samian, Vocals
Apr 28, Jun 23

Kursaal Bern, Bern

Late night concert
Buy tickets
Programme to be announced
Bern Symphony Orchestra
Sun 29 Apr at 11:00

Bode-Museum, Berlin

Museumskonzert VII
Programme to be announced
Sun 29 Apr at 16:00

L'Auditorium de Lyon, Lyon

Verdi, Wagner
Programme to include:
Verdi, Nabucco: Va Pensiero, chorus of the Hebrew slaves
Wagner, Tannhäuser: Pilgrims' Chorus
Choeurs amateurs de la région lyonnaise, choeur
Octavian Saunier, Organ
Wed 2 May at 19:00

Staatsoper Unter den Linden: Apollo-Saal, Berlin

Jubiläumskonzert Orchesterakademie
Programme to be announced
Thu 3 May at 17:45

Firth Hall, Sheffield

Forged in Sheffield: MA Students (Rush Hour Concert)
Programme to be announced
Students of the University of Sheffield
Fri 4 May at 13:00

Jerwood Hall, LSO St Lukes, London

ECHO Rising Stars: Tamás Pálfalvi (trumpet)
Buy tickets
Programme to be announced
Tamás Pálfalvi, Trumpet
Fri 4 May at 19:30

NRK Radio Concert Hall, Oslo

Meloditimen med KORK - Traditional Light Music for Orchestra and more
Buy tickets
Programme to be announced
May 05, 12, 17, 23

The Old Stage, The Royal Theatre, Copenhagen

Ballet de Luxe
Buy tickets
Programme to be announced
Garrett Keast, Conductor
The Royal Danish Orchestra
Sat 5 May at 20:00

Scala Theater, Ludwigsburg

Teitur, Nico Muhly & Holland Baroque: Confessions
Programme to be announced
Teitur, Vocals
Nico Muhly, Conductor
Holland Baroque Society
Sun 6 May at 18:30

Musikverein: Brahms-Saal, Vienna

Von Kasperl- und anderen Theatern
Programme to be announced
Philharmonia Schrammeln Wien
Tue 8 May at 19:30

Heldenplatz, Vienna

Fest der Freude
Open Air
Programme to be announced
Vienna Symphony Orchestra
Lahav Shani, Conductor
Tue 8 May at 20:00

Elbphilharmonie: Großer Saal, Hamburg

Kronos Quartet
Programme to include:
Works by Vrebalov
Works by Lizée
Works by Wu Man
Kronos Quartet
David Harrington, Violin
John Sherba, Violin
Hank Dutt, Viola
Sunny Yang, Cello
Tue 8 May at 20:00

Staatsoper Unter den Linden: Apollo-Saal, Berlin

Liedrecital IX
Programme to be announced
Fri 11 May at 19:30
Programme to be announced
Vincent Dumestre, Theorbo
Claire Lefilliâtre, Soprano
Jean-François Lombard, Countertenor
Serge Goubioud, Tenor
Geoffroy Buffière, Bass-baritone
Fri 11 May at 21:20

Rathausplatz, Vienna

Eröffnung der Wiener Festwochen
Open Air
Programme to be announced
Lahav Shani, Conductor
Vienna Symphony Orchestra
Sat 12 May at 19:30

Northwestern University, Bienen School of Music: Mary B. Galvin Recital Hall, Evanston

Anderson & Roe Piano Duo at Bienen School's Third Annual Skyline Piano Artist Series
Programme to be announced
Anderson & Roe Piano Duo, Piano
Sun 13 May at 20:15
Programme to be announced
Grigory Sokolov, Piano
Sun 13 May at 11:00

Bode-Museum, Berlin

Museumskonzert VIII
Programme to be announced
Sun 13 May at 15:00
OSI - Concerti per famiglie - Festa della mamma
Family concert
Programme to be announced
Orchestra della Svizzera Italiana
Philippe Béran, Conductor
Sun 13 May at 17:00
OSI - Concerti per famiglie - Festa della mamma
Family concert
Programme to be announced
Orchestra della Svizzera Italiana
Philippe Béran, Conductor
Mon 14 May at 19:30
Programme to include:
Poulenc, La courte Paille
Messiaen, Poèmes pour Mi, for solo voice
Kliphuis, New work
Nora Fischer, Soprano
Daniel Kool, Piano
Mike Fentross, Lute

Burg Hardeg, Muthaus, Hardegsen

Preisträgerkonzert
Buy tickets
Programme to be announced
Gewinner der „göttingen händel competition" 2018

NOSPR Concert Hall, Katowice

Ian Bostridge
Buy tickets
Programme to be announced
Ian Bostridge, Tenor
Saskia Giorgini, Piano
Mon 14 May at 20:00

Staatsoper Unter den Linden: Apollo-Saal, Berlin

Kammerkonzert im Apollo-Saal VIII
Programme to be announced
Tue 15 May at 19:30

Royal Albert Hall, London

Grand Organ Celebratrion
Grand Organ Celebratrion
Buy tickets
Programme to include:
Works by Bach
Works by Widor
Works by Liszt
Works by Ravel
Works by Gershwin
Wayne Marshall, Organ
Olivier Latry, Organ
David Briggs, Organ
Tue 15 May at 20:30

La Seine Musicale, Paris

Paul Meyer et Michel Portal
Programme to be announced
Michel Portal, Clarinet
Paul Meyer, Clarinet
Wed 16 May at 13:05

St Alfege's Greenwich, London

Programme to be announced
Palisander

Kapelle Neu-Mariahilf, Göttingen

Händel ambulant: Paul Hopwood & Fernando Aguado
Buy tickets
Programme to be announced
Paul Hopwood, Tenor
Fernando Aguado, Piano

Münsterkirche St Alexandri, Einbeck

eeemerging: 4 Times Baroque
Buy tickets
Programme to be announced
4 Times Baroque
Jan Nigges, Recorder
Jonas Zschenderlein, Violin
Karl Simko, Cello
Alexander von Heißen, Harpsichord
Thu 17 May at 20:00
Programme to be announced
Yuja Wang, Piano
Fri 18 May at 13:05
Programme to include:
Works by Moulinié
Works by Le Camus
Works by Pinel
Alice Duport-Percier, Soprano
Axelle Verner, Soprano
Albane Imbs, Theorbo
Barbara Hunninger, Viola da Gamba
Les Kapsbergirls

Sport- und Golf-Resort Gut Wissmannshof, Staufenberg

Programme to be announced
Laura Moody, Cello, Voice
May 20 mat, 21 mat, Jun 15 mat, 16 mat
Public masterclass with Gautier Capuçon
Buy tickets
Programme to be announced
Gautier Capuçon, Cello
May 20
Programme to be announced
Sun 20 May at 15:00

Dorothy Chandler Pavilion, Los Angeles

Audra McDonald
Buy tickets
Programme to be announced
Audra McDonald, Voice
LA Opera Orchestra
Sun 20 May at 15:00
Programme to be announced
Murray Perahia, Piano

Klosterkirche St Nikolaus, Göttingen

eeemerging: Cantoría
Buy tickets
Programme to be announced
Cantoría
Inés Alonso, Soprano
Samuel Tapia, Countertenor
Jorge Losana, Tenor
Valentín Miralles, Bass
Thu 24 May at 20:30

Centre Méridien: Le Parvis, Ibos

Sonneurs - Erwan Keravec
Programme to be announced
Erwan Keravec, Bagpipes
Sun 27 May at 19:30

L'Opéra des Nations, Geneva

Riccardo Muti
Riccardo Muti
Buy tickets
Programme to be announced
Riccardo Muti, Conductor
Orchestra Giovanile Luigi Cherubini
Sun 27 May at 11:00

Bode-Museum, Berlin

Museumskonzert IX
Programme to be announced
Mon 28 May at 20:00
Istanbul Music Festival

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Istanbul

Women Stars of Tomorrow
Women Stars of Tomorrow
Buy tickets
Programme to be announced
TBC
Mon 28 May at 20:00

Staatsoper Unter den Linden: Apollo-Saal, Berlin

Kammerkonzert im Apollo-Saal IX
Programme to be announced
Mon 28 May at 20:00

Cathedral Church of St John the Divine, New York City

Annual Memorial Day Concert
Programme to be announced
Unknown
Thu 31 May at 18:00

Hof von Laer, Herford

LandLuftKonzert
Programme to be announced
Heinz Walter Florin, Conductor